نشست بررسی و واکاوی روند انتخابات مجلس دوازدهم با حضور دکتر حسینی معاون محترم پارلمانی رییس جمهور در دانشگاه یزد تالار اندیشه برگزار شد.

استان یزد

نشست بررسی و واکاوی روند انتخابات مجلس دوازدهم با حضور دکتر حسینی معاون محترم پارلمانی رییس جمهور در دانشگاه یزد تالار اندیشه برگزار شد.

.

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان یزد جلسه بررسی و واکاوی انتخابات پیش رو با حضور دکتر حسینی معاون محترم پارلمانی رییس‌ جمهور و اساتید بسیجی استان، در تالار اندیشه دانشگاه یزد برگزاری شد.

در این مراسم و پس از تلاوت آیاتی از کلام نورانی وحی، حاج آقا تولایی مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری بیاناتی در فضایل حضرت زهرا سلام الله علیها ایراد فرمودند و سپس جناب آقای دکتر دهقانی اشکذری ضمن عرض خیر مقدم، گزارشی ارائه فرمودند پس از ایشان آقای جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی مواردی را در خصوص انتخابات پیش رو و قوانین مطرح نمودند.

دکتر سیدمحمد حسینی در این نشست که در دانشگاه یزد برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته بسیج ضمن اشاره به موضوع غزه و رشادت‌های حماس گفت: خوشبختانه شاهد یک تفکر و فرهنگ بسیجی در منطقه هستیم. حماس، انصارالله یمن، حزب‌الله لبنان و ... همه اینها ناشی از یک فرهنگ بسیجی است.

وی افزود: اتفاقات غزه و عملیات حماس علیه اسرائیل، یک تحول و نقطه عطفی در منطقه ایجاد کرده است که جهان را تحت تاثیر قرار داده است. ما هرچه بیشتر بتوانیم فرهنگ بسیجی را زنده نگه داریم آثار و برکاتش را خواهیم دید.

وی تصریح کرد:‌ جنگ یک قوانین خاصی دارد. در جنگ غزه بحث نقض حقوق بشر و حقوق بین‌الملل بشردوستانه مطرح است. اسرائیل غاصب با حملات وحشیانه خود و به شهادت رساندن هزاران زن و کودک حقوق بین‌الملل را نقض کرده و رسوای عالم شده است.

دکتر حسینی اظهار کرد: ما در این راستا در جنگ رسانه‌ای موفق بودیم. اخباری که از حماس منتشر شد دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد. دنیا تشنه اخبار است و استادان می‌توانند با همفکری و هم اندیشی در این مسأله موثر واقع شوند و پاسخگوی ابهامات باشند. 

وی در ادامه با اشاره به بحث انتخابات گفت: مشارکت هرچه بیشتر و بهتر مردم مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و این تکلیف و وظیفه شما استادان است که واقعا تاثیرگذار هستید و شما استادان می‌توانید پیشگام در این امر باشید.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به اهمیت بحث انتخابات، درصد کمی از مردم این موضوع را دنبال می‌کنند و با توجه به محدودیت زمانی که داریم باید اطلاع‌رسانی خوبی صورت گیرد. برای مشارکت بیشتر مردم، دولت و نهادهای انقلابی مسئول هستند.

دکتر حسینی ضمن اشاره به اهمیت امیدآفرینی در میان مردم گفت: اگر امید در جامعه باشد و مردم بدانند نمایندگان خدمتگزار مردم هستند و به مشکلاتشان رسیدگی می‌کنند می‌توانند در مشارکت هر چه بیشتر مردم تاثیرگذار باشد.

وی تاکید کرد:‌ باید روحیه خودباوری و اعتماد به نفس داشته باشیم و کارهای بزرگی که در کشور انجام شده را به درستی به مردم تبیین کنیم.

وی تصریح کرد: استادان به واسطه اینکه در رشته‌های مختلف حرفی برای گفتن دارند، در جامعه، گروه مرجع به حساب می‌آیند.  و تمام دانشجویان، کارکنان و جامعه می‌توانند از دیدگاه‌های آنان استفاده کنند.

به گفته دکتر حسینی زمان زیادی تا انتخابات باقی نمانده است و می‌طلبد همه ما احساس مسئولیت کنیم تا انتخاباتی رقابتی، سالم و با رعایت امنیت و در راستای منافع کشور داشته باشیم، قطعا اعضای هیأت علمی به ویژه اعضای هیأت علمی بسیجی که مسائل کشور را رصد می‌کنند و دارای انگیزه هستند می‌توانند اثرگذار باشند.

معاون پارلمانی رییس جمهور با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی یک رای می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد گفت: مجلس شورای اسلامی یک مجلس صوری نیست و مجلسی واقعی است و تاثیر بسزایی در کشور دارند. اگر با دولت اهداف عالی نظام را دنبال کنند می‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند.

دکتر حسینی اظهار کرد:‌ با توجه به پمپاژ یاس و ناامیدی که در کشور توسط دشمنان نظام انجام می‌شود، اساتید باید وارد کار شوند و راهکار ارائه دهند. ضعف و کاستی وجود دارد که باید برطرف شود. البته در راستای جهت‌گیری کلی و ریل‌گذاری که انجام شده کارها در حال انجام است و تاکنون اقدامات بزرگی انجام شده که برای مردم ملموس نیست.

وی یادآور شد: در سال گذشته یک بحرانی ایجاد شد که عده‌ای از داخل و خارج از کشور به دنبال براندازی نظام بودند و با اینکه یک اجماع جهانی علیه نظام ایجاد شده بود خوشبختانه همه دست به دست هم دادیم و این مراحل را پشت سر گذاشتیم و کشور رو به بهبود است.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت بحث شرکت‌های دانش‌بنیان از منظر مقام معظم رهبری گفت: خوشبختانه در این مجلس قانون خوبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان تصویب شد و حمایت‌های خوبی در جهت کمی و کیفی صورت گرفت و این امر یک نقطه قوت است و تمام شما دانشگاهیان می‌توانید در این مسیر موثر باشید.

دکتر حسینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری انتخابات یک سرمایه‌گذاری است. هر رای مردم در صندوق یک سرمایه برای کشور است. انتخابات از جهات مختلف بسیار برای کشور مهم است و از وجهه بین‌المللی نیز بسیار تاثیرگذار است.

وی تصریح کرد: همه ما می‌توانیم در اصل مشارکت اثرگذار باشیم. افرادی باید وارد مجلس شوند که دلسوز، متعهد و کارآمد باشند و منافع و مسائل کشور در اولویت آنها باشد. دولت، پیش ‌ثبت نام را بر اساس قانون جدید انجام داده است و  خوشبختانه مشارکت خوبی صورت گرفته است.

به گفته این مقام مسئول، فرصت انتخابات برای بالا بردن سطح آگاهی مردم، مغتنم است و می‌توان از این مسیر، مسائل کلان کشور و ظرفیت‌ها و در کل بینش سیاسی مردم را ارتقاء داد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بحث قانون اساسی تاکید کرد: اعضای هیأت علمی باید قانون اساسی و اینکه قوه مقننه چه نقشی دارد را مرور کنند و بررسی کنید چقدر مردم این قانون را می‌شناسند و اهمیت آن را درک می‌کنند. 

وی افزود: وزارت کشور با تمام توان در حال انجام کار است. همه نهادها باید در این راستا مشارکت داشته باشند. از سوی صدا و سیما بالغ بر ۲۰۰ کانال برای هر حوزه انتخابیه راه‌اندازی خواهد شد تا افراد در این فضا ایده‌ها و نظراتشان را با مردم در میان گذارند و این امکان فراهم شود که مردم بین افرادی که داوطلب شدند بهترین‌ها را انتخاب کنند.

وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد:‌ پیش‌بینی می‌شود در انتخابات امسال مشارکت خوبی خواهیم داشت که هم تبعات داخلی و هم آثار جهانی برای کشور خواهد داشت.

نماینده مردم یزد، زارچ و اشکذر نیز در این نشست با اشاره به اصلاح قانون انتخابات گفت: در سال ۹۵ مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی انتخابات را ابلاغ کردند و در مجلس دهم مبتنی بر این سیاست‌ها به‌صورت کلی طرحی به نام اصلاح قانون انتخابات مجلس ارائه شد و در مجلس یازدهم با توجه به چالش‌هایی که وجود داشت در صدد برآمدیم تا در زمینه سیاست‌های ابلاغی رهبری در زمینه انتخابات، اقدام مؤثری انجام دهیم و در نهایت، طرح جامعی تدوین و اصلاحاتی که مطابق با بندهای سیاست‌های کلی بود در آن انجام شد. 

دکتر محمدصالح جوکار تصریح کرد: سازوکارهای نحوه رسیدگی به صلاحیت‌ها کاملاً شفاف شده‌ است و تلاش بر آن بود تا فرصت کافی به نامزدها برای اعتراض و ارائه اسناد داده شود و همچنین پاسخگو کردن نهادهای نظارتی برای ارائه دلیل رد صلاحیت‌ها در صورت درخواست نامزدها فراهم شده ‌است.

وی افزود: در بحث تبلیغات نیز چارچوب‌های خوبی تعیین شده است و دستگاه‌های عمومی و دولت می‌توانند به شرط عدالت،‌ در این امر مساعدت داشته باشند.

دکتر جوکار اظهار کرد:‌ با مطالعه این قانون درمی‌یابید که چه ارزش‌هایی در آن نهفته است و در آینده برای کشور مثمر ثمر خواهد بود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد نیز در این نشست ضمن تسلیت ایام فاطمیه گفت: محبت حضرت زهرا(س) نعمت عظیمی است که خداوند به ما ارزانی داشته است.

حجت‌الاسلام محمدحسن تولایی گفت: تنها چیزی که دستگیر ما خواهد بود، حب اهل بیت و اشکی است که برای آنها می‌ریزیم. اشک ریختن برای اهل بیت به ویژه برای حضرت فاطمه زهرا(س) بسیار ارزشمند است.

وی تاکید کرد: با مطالعه باید عمق شناخت و معرفتمان را از اهل بیت و حضرت زهرا(س) بیشتر کنیم. ما باید در تمام طول زندگیمان، دقایقی را برای شناخت اهل بیت اختصاص دهیم. 

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.