کارگروه علمی آمایش استان

استان یزد

کارگروه علمی آمایش استان

کارگروه علمی آمایش استان روز پنج شنبه ساعت 10 صبح در سالن شهید سردار سلیمانی دانشگاه آزاد اسلامی یزد با حضور اعضا و مسئولین مرتبط با سند آمایش استان در سازمان برنامه استان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان یزد،کارگروه علمی آمایش استان روز پنج شنبه ساعت 10 صبح در سالن شهید سردار سلیمانی دانشگاه آزاد اسلامی یزد با حضور اعضا و مسئولین مرتبط با سند آمایش استان در سازمان برنامه استان برگزار گردید. در ابتدای جلسه آقای دکتر المدرسی مسئول کارگروه ضمن خوش آمدگویی به میهمانان، از اعضاء خواستند تا سوالات و پیشنهادات خود را نسبت به سند آمایش استان مطرح نمایند. سپس آقای دکتر ابویی مسئول بسیج اساتید استان و دکتر یاراحمدی بافقی معاون پژوهشی ضمن خوش آمدگویی و تبریک ایام در خصوص کارگروه های علمی بسیج و سابقه فعالیت آنها توضیحاتی ایراد نمودند.

جناب آقای فخرالدین از کارشناسان مرتبط سازمان برنامه استان در ارتباط با سند آمایش استان نکات زیر را بیان داشتند:

آمایش بهترین روابط را بین فضا و فعالیت برقرار می کند و لذا با مهره فعالیت روی صفحه شطرنج سرزمین حرکت می کنیم و آمایش یزد رویکرد فعالیت گرا دارد و بذر فعالیت در بستر سرزمین محصول خوبی خواهد داد. سعی شده است تنوع فعالیت در سند توسعه استان مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه جناب آقای دهقانی زاده از سازمان برنامه استان نکات زیر را مطرح نمودند:

در تدوین سند آمایش علی رغم توجه به  کمبود شدید آب، ممنوعیت های زیست محیطی و غیره.... می بایست به مسائلی از قبیل: نقش استان در کشور، وضعیت اشتغال، اقتصاد بدون آب یا کم آب با خلق ارزش افزوده زیاد، سازگاری فعالیت ها توجه می کردیم.

در ادامه اساتید حاضر سوالات و پیشنهاد های خود را بیان داشتند: دکتر دهقانی مسئول کارگروه های علمی بسیج اساتید: ضمانت اجرایی طرح آمایش چیست؟ و سند چقدر به مبانی دینی و اسلامی انطباق دارد؟
دکتر حکیمی مسئول مرکز پژوهش های راهبردی شهید الله دادی: چکیده مباحثی در کارگروه آب و انرژی بحث شده یکی ضرورت نگاه دقیق تر به تامین منابع پایدار تامین آب از جمله شیرین سازی و انتقال آب از دریاست. و دیگری اشکالی که در یک نگاه فانتزی و غیر واقعی نسبت به مقوله انرژی های خورشیدی است. از جمله اینکه صنعت تولید تجهیزات انرژی خورشیدی کاملا وابسته و ضعیف است و از طرفی ما در کشور حتی یک آزمایشگاه مرجع در این زمینه نداریم.
دکتر نصیری زاده رییس کارگروه سبک زندگی توحیدی و معاون پژوهشی دانشگاه آزاد یزد: اعضای هیات علمی ما آمادگی دارند بدون هیچ چشم داشتی بخصوص در سند آمایش کمک کنند.
دکتر ایرانمنش مسئول بسیج اساتید دانشگاه یزد: به نظر میرسد مسئله آموزش عالی در سند استان اهمیت ویژه ای دارد و اینکه راهبرد دانشگاه ها در 20 سال آینده چیست؟استان یزد دارای ظرفیت گردشگری علمی دارد

دکتر روستا: صنایع سنگین یزد آب بر هستند ولی به نظرم اثر مستقیم هر صنعت روی وضعیت آب های زیر زمینی مورد توجه قرار نگرفته است.
دکتر استقلال: زمان بر شدن آمایش استان از ارزش آن می کاهد و آیا در تهیه آن از متخصصان و اساتید مرتبط استفاده کرده اید؟ و آیا سازمان های مرتبط اثرگذار بوده اند ؟
دکتر یاراحمدی بافقی: اطمینان دارم در استانی که معدنی است و از راهبردهای مهم آن توسعه معدنکاری با ارزش افزوده است از هیچ عضو هیات علمی دانشکده معدن و نتالورژی دانشگاه یزد در تهیه سند آمایش استفاده نشده است. پیشنهاد می شود عناوین زیر در دستور کار قرار گیرد.
 الف) استحصال عناصر راهبردی
ب) مدیریت صیانتی از معادن
ج) حل چالش محیط زیست و معدنکاری و ایجاد تعادل بین این دو مقوله
د) توجه به منطقه ویژه فناوری های معدنکاری
ه) راهبرد مبارزه با نئولیبرالیسم معدنی و توجه به تعاونی های معدنکاری مردمی
و) تعریف سیستم نظارت و کنترل آمایش

دکتر دهقان: نرخ بیکاری استان و توجه ویژه در کاهش آن در سند آمایش استان 

دکتر نوجوان: توجه به کاهش آلودگی در سند بعنوان اصلی ترین مسئله روز شهر یزد.

در ادامه آقایان فخرالدین و دهقانی زاده از کارشناسان سازمان برنامه استان نکات زیر را در پاسخ برخی از سئوالات مطرح نمودند: انتظارمان را از سند آمایش بایستی دراز مدت کنیم و مسائل کوتاه مدت نبایستی بر سیاست طرح اثر مستقیم داشته باشد و سئوال اینست که وضع موجود را چه کنیم و پاسخ نرخ آرام تغییرات است. فرهنگ اصیل یزد بایستی در تهیه سند موثر باشد. ضمانت اجرایی سند اول قانون بعد دولت و نهایتا گفتمان سازی و مطالبه گری مردمی است و نیازمند حضور دائمی اساتید در میدان مطالبه گری هستیم. شرکت های دانش بنیان در سند اهمیت زیادی دارد. اسلانی بودن سند برای نا اهمیت ویژه ای داشته است. در تامین منابع پایدار آب علی رغم توجه به خارج ظرفیت خودمان اهمیت ویژه ای دارد. در سند به عدم قطعیت ها توجه ویژه شده است و یک سیستم به روز رسانی برای سند دیده شده است و افق سند 1424 است.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.