جلسه کارگروه کشاورزی

استان یزد

جلسه کارگروه کشاورزی

جلسه کارگروه کشاورزی صبح روز دوشنبه ۱۷ تیرماه ۹۹، در مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی دانشگاه ملاصدرا با حضور متخصصین حوزه کشاورزی استان برگزار گردید.

به گذارش روابط عمومی بسیج اساتید استان یزد جلسه کارگروه کشاورزی صبح روز دوشنبه ۱۷ تیرماه ۹۹، در مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی دانشگاه ملاصدرا با حضور متخصصین حوزه کشاورزی استان برگزار گردید.

در این جلسه پس از قرائت قرآن کریم، جلسه با صحبت‌های مهندس میرقانعی مسئول سازمان بسیج علمی و فناوری استان آغاز گردید، وی ضمن معرفی این سازمان، ایجاد ارتباط بین اقشار مختلف علمی در استان را از جمله اهداف مجموعه برشمرد. در ادامه دکتر حکیمی به معرفی مرکز پژوهش های راهبردی شهید الله دادی و کارگروه های تخصصی و حلقه های علمی این مرکز پرداخت و از خانم دکتر برزگری به دلیل قبول مسئولیت کارگروه کشاورزی تشکر کرد. سپس خانم دکتر برزگری ضمن معرفی پیشینه تخصصی خود، اطلاعاتی را در زمینه کارگروه کشاورزی ارائه نمود.
سپس دکتر وظیفه شناس از مسئولین مرکز تحقیقات کشاورزی در رابطه با مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی توضیحاتی را ارائه نمود، بدین شرح که؛ این مرکز در سال ۶۱ ایجاد شده و ۸ واحد تحقیقات دارد، فعالیت آموزشی نیز در قالب گروه های مختلف آموزشی دنبال می شود و حدود ۸۰ نفر با هفتاد طرح تحقیقاتی در دست اجرا دارد.
سه آزمایشگاه اصلی مرکز در کشور مطرح هستند و ۶۰ تا ۷۰ پایان نامه دانشجویی در قالب مرکز انجام شده است. وی ضمن اشاره به سایر ظرفیت ها، آمادگی مرکز برای انعقاد تفاهم‌نامه جهت تسهیل ارتباطات را اعلام نمود. در ادامه، دکتر اسماعیل زاده مدیر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی بیان داشت که با استقرار مرکز رشد در مجموعه اقدامات خوبی انجام گرفته است. وی یکی از چالش ها را موازی کاری اعلام کرد و دو موضوع آب در زمینه کشاورزی و بیوتروریسم در بذرهای کشاورزی را از موضوعاتی دانست که جای کار زیادی دارد. همچنین به جایگاه استان و مرکز تحقیقات کشاورزی در مدیریت برنامه‌های پرورش شتر و بلدرچین در چندین استان جنوبی اشاره نمود. براساس پیشنهاد ایشان، بهترست یک تیم تخصصی موضوعات را اولویت بندی نموده و چند موضوع توسط کارگروه دنبال شود.
دکتر جعفری نیز توضیحاتی در زمینه آزمایشگاه های مرکز ارائه داد، وی اشاره کرد که در بخش گیاه پزشکی هدف تولید محصولات سالم با کمترین آسیب به محیط زیست است و مرکز تحقیقات از پیشگامان عرصه مبارزه با آفات گیاهی حشره شناسی بوده است.
سپس مسئول بسیج مهندسین کشاورزی، مهندس عابدینی به بیان هدف سازمان بسیج کشاورزی پرداخت و جامعه هدف سازمان را کل کشاورزی برشمرد و ایجاد امنیت غذایی پایدار را دغدغه مجموعه مطرح کرد. وی مجموعه بسیج مهندسین کشاورزی را کمک‌کار جهاد کشاورزی برشمرد و ادامه داد، در طرح همگام کشاورز، به دنبال تکمیل شناسنامه کشاورز و محصول هستیم. در این راستا ۶۴ مربی طرح همگام در ۱۲۱ روستا مشغول به فعالیت هستند و این طرح به ایجاد شغل برای مهندسین کشاورزی نیز منجر شده است. وی افزود یکی از برنامه‌های اساسی بسیج کشاورزی در استان تمرکز بر تولید گندم و جو می باشد. براساس برنامه سه ساله، افزایش ۳۲درصدی تولید این محصولات در دستور کار قرار دارد. همچنین برنامه‌هایی در زمینه گوشت قرمز و ارتقا تولید آن در استان مد نظر است. در ادامه، دکتر وظیفه شناس اشاره نمود ساختاری تحت عنوان یاوران تولید هم مشابه همگام کشاورز در مجموعه تحقیقاتی جهاد کشاورزی در حال فعالیت است و پیشنهاد داد این دو مجموعه هم افزایی داشته باشند.
در نهایت مهندس رضایی از اساتید کشاورزی دانشگاه پیام نور به مقوله آموزش و خلأ آن برای کشاورزان تاکید کرد و با توجه به تجربه خود در زمینه پسته در تعامل با پسته کاران از عدم آگاهی کشاورزان نسبت به اثرات سموم و اصول آبیاری  به عنوان چالش هایی فراگیر نام برد.
در پایان حاضرین از آزمایشگاه های مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی بازدید نمودند.

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.